ارمنی‌ها به قرائتی پیام دادند!


عقیق: نشست خبری بیست‌ونهمین دوره مسابقات برنامه تلویزیونی درس‌هایی از قرآن با حضور حجت‌الاسلام محمد موحدی‌نژاد مدیر مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی در این مؤسسه برگزار شد.

در این نشست موحدی‌نژاد با اشاره به برگزاری ۲۸ دوره مسابقات درس‌هایی از قرآن گفت: مؤسسه ترویج همزمان با آغاز این مسابقات یعنی ۲۸ سال پیش فعالیت خود را آغاز کرده و البته به جز مسابقه درس‌هایی از قرآن فعالیت‌های دیگری هم دارد.

مشارکت سالانه ۲.۵ تا ۳ میلیون دانش‌آموز در مسابقات درس‌هایی از قرآن

وی ادامه داد: هر سال به طور میانگین ۲.۵ تا ۳ میلیون دانش‌آموز در این مسابقات شرکت می‌کنند و این امر از سال ۷۱ آغاز شده و تا امروز ادامه دارد.

موحدی‌نژاد درخصوص اهداف برگزاری مسابقات درس‌هایی از قرآن گفت: حجت‌الاسلام قرائتی همواره توجه ویژه‌ای به نسل جوان دارند و از این رو این مسابقات با اهداف گسترش فرهنگ قرآن، دانش‌افزایی و تعمیق معارف قرآنی، آشنایی نسل جوان با معارف اهل بیت (ع) و غنی شدن مطلوب اوقات فراغت مخاطبان و نسل جوان برگزار می‌شود.

وی در‌خصوص نحوه برگزاری این مسابقات گفت: هر سال، اول سال تحصیلی تبلیغ مسابقات در مدارس آغاز می‌شود و دانش‌آموزان برای شرکت در آن نام‌نویسی می‌کنند، به این صورت که فرم پاسخ‌نامه بین دانش‌آموزان شرکت‌کننده توزیع می‌شود و آنها باید برنامه را از تلویزیون ببینند و سؤالات را پاسخ دهند، مربیان هم پاسخنامه‌ها را جمع‌آوری کرده و در پایان سال و پس از برگزاری ۱۸ هفته مسابقه، نفرات برتر مدارس به منطقه معرفی می‌شوند.

۲۸ هزار مدرسه در مسابقات شرکت کردند

مدیر مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی با بیان اینکه ۲۸ هزار مدرسه در مسابقات شرکت کرده‌اند گفت: نفرات برتر مدارس که حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار نفر هستند در مرحله منطقه‌ای به صورت کتبی آزمون می‌دهند به این صورت که ما برنامه‌های درس‌هایی از قرآن ۱۸ هفته را در قالب کتابچه چاپ و در اختیار برگزیدگان قرار می‌دهیم و آنها به صورت کنکوری امتحان می‌دهند در نهایت حدود ۳ هزار نفر به عنوان برگزیدگان نهایی معرفی و هدایای مختلفی دریافت می‌کنند.

وی از تغییر رویکرد مسابقات درس‌هایی از قرآن به دلیل شیوع کرونا خبر داد و گفت: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا مسابقات را به صورت مجازی برگزار می‌کنیم و طی هماهنگی با وزارت آموزش و پرورش مسابقات از طریق شبکه شاد برگزار می‌شود به این صورت که پاسخنامه‌ها از طریق این شبکه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. آنها باید برنامه را ببینند و به سؤالات پاسخ دهند، البته ماه پیش از شیوع کرونا هم قصد داشتیم از ظرفیت فضای مجازی برای مسابقات استفاده کنیم به هر حال این اقدام آغاز شده و باز‌خورد‌های مثبتی داشته باشد در سال‌های آینده هم آن را ادامه می‌دهیم.

افزودن پایه ششم ابتدایی به مسابقات درس‌هایی از قرآن

موحدی نژاد از برگزاری مسابقات درس‌هایی از قرآن برای مقطع ابتدایی خبر داد و گفت: این اتفاق سال گذشته به صورت آزمایشی برای پایه ششم ابتدایی اجرا شد و ۱۷ هزار مدرسه در آن مشارکت کردند و امسال مقطع ششم ابتدایی به صورت رسمی به مسابقات افزوده شد.

مدیر مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی از مشارکت ۴۰ هزار نفر از فرهنگیان آموزش و پرورش در برگزاری مسابقات درس‌هایی از قرآن خبر داد و گفت: این عزیزان بدون هیچ چشم‌داشتی پای کار آمده‌اند و فعالیت می‌کنند، البته ما برای اینکه گوشه‌ای از کار این عزیزان را جبران کرده باشیم از آموزش و پرورش درخواست کردیم تا این فعالیت برای آنها آموزش ضمن خدمت محسوب شود و در این راستا آزمونی هم برگزار کردیم که با استقبال بالای فرهنگیان مواجه شد و ۳۶۵ هزار نفر در آن شرکت کردند.

وی از سرکشی به شهرستان‌های مختلف برای برگزاری مطلوب مسابقات خبر داد و گفت: برای اینکه از برگزاری مطلوب مسابقات مطمئن شویم مرتباً به شهرهای مختلف سفر می‌کنیم و حتی خود من شخصاً در مدارس حضور پیدا می‌کنم و روند برگزاری مسابقات را رصد می‌کنیم.

شرکت مدارس ادیان توحیدی در مسابقات درس‌هایی از قرآن/ پیام دانش‌آموزان ارمنی به قرائتی

مدیر مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی از مشارکت برخی مدارس ادیان توحیدی در مسابقات درس‌هایی از قرآن خبر داد و گفت: در سفری که چندی پیش به ارومیه داشتم با اتفاق جالبی مواجه شدم و آن این بود که تعدادی از مدارس ارامنه در مسابقات شرکت کرده‌اند و دانش‌آموزان استقبال خوبی هم از مسابقات داشته‌اند، این امر سبب شد که به یکی از این مدارس سری بزنم و با برخی از دانش‌آموزان صحبت کنم. این عزیزان به من گفتند: سلام ما را به آقای قرائتی برسان و بگو برنامه شما را دنبال می‌کنیم و در ما اثر کرده و دل ما نسبت به دین اسلام بسیار نرم شده است.

موحدی‌نژاد از نظرسنجی از دانش‌آموزان برای تعیین موضوعات برنامه درس‌هایی از قرآن خبر داد و گفت: موضوعات برنامه توسط خود حاج آقا انتخاب می‌شود اما به درخواست خود ایشان از دانش‌آموزان هم برای موضوعات برنامه نظرسنجی می‌کنیم، همچنین برای اثرگذاری مسابقات بر روی دانش‌آموزان بازخوردها را هم جمع‌آوری و حتی سال گذشته از معاونان پرورشی کل کشور خواستیم تا آثار این برنامه را بر روی دانش‌آموزان به ما گزارش دهند تا اگر ببینیم اثری ندارد کار را تعطیل کنیم. اما همه به اتفاق گفتند که برگزاری این مسابقات بر روی دانش‌آموزان آثار بسیار مثبت و موثری دارد.

آغاز دور جدید مسابقات از فردا در شبکه شاد

مدیر مؤسسه ترویج فرهنگ قرآنی از لغو مراسم افتتاحیه و اختتامیه طبق روال هر سال خبر داد و گفت: امسال مثل سال‌های گذشته مراسم افتتاحیه و اختتامیه نداریم اما برگزاری دور جدید را حاج آقا قرائتی در تلویزیون اعلام کردند و از طریق شبکه‌های مختلف در حال تبلیغ آن هستیم. این دوره از فردا در شبکه شاد آغاز می‌شود.

 

منبع:فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code