استفتائات جدید آذرماه منتشر شد


عقیق:به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، بخش استفتائات دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی به سوالات شرعی ارسالی از جانب مردم پاسخ داده و در قالب بسته ویژه آذر ماه ۱۳۹۸ منتشر کرد.

استفتائات جدید (آذر ماه) به شرح زیر است:

استخدام شدن با رابطه
سؤال۱: کسی که با پارتی و رابطه استخدام می‌شود، آیا حقوق دریافتی او حرام است؟
جواب: اگر تخصص و مهارت لازم را برای کاری که استخدام شده است، دارد و مقررات استخدام رعایت شده و مطابق مقررات و براساس توانایی در انجام وظایف محوله، به او حقوق می‌دهند، حقوق دریافتی حرام نیست.

استفاده از تخمک اهدایی
سؤال۲: اگر زنی پس از ازدواج به علت عدم تخمک گذاری مشکل بچه دار شدن دارد، آیا جایز است که از تخمک گذاری زن دیگری برای انجام عمل لقاح با نطفه شوهر در خارج از رحم استفاده شود و سپس نطفه لقاح یافته به رحم آن زن منتقل گردد؟ اگر کودکی از این راه به دنیا بیاید، فرزند چه کسی محسوب می‌شود؟
جواب: اگر از مقدمات حرام، مانند نگاه و لمس حرام اجتناب شود، فی نفسه اشکال ندارد و در صورتی که با این روش کودکی به دنیا بیاید ملحق به صاحب نطفه و تخمک بوده و الحاق آن به زنی که صاحب رحم است مشکل می‌باشد، لذا باید نسبت به احکام شرعی مربوط به نَسَب، احتیاط رعایت شود، مگر آنکه صاحب رحم پس از تولد ــ با شرایط ــ به طفل شیر دهد، در این صورت احکام رضاع بین طفل و شوهر زن و بستگان زن، جاری می‌شود.

مالی که چند روز پس از سال خمسی هزینه می‌شود
سؤال۳: آیا استفاده از درآمد هر سال فقط تا سررسید سال خمسی جایز است یا مکلف می‌تواند برای تأمین نیازهای زندگی، تا چند روز پس از سررسید سال خمسی ـ قبل از پرداخت خمس ـ از درآمد سال استفاده کند؟
جواب: استفاده از درآمد سال تا دو الی سه روز پس از سررسید سال خمسی، اشکال ندارد.

اجاره دادن طلا
سؤال۴: آیا می‌شود یک کیلو طلا یا شمش طلا یا سکه طلا را اجاره داد و ماهیانه مثلا دو میلیون دریافت کرد و آخر سال یا آخر قرارداد یک کیلو را پس گرفت؟
جواب: اجاره دادن طلا در صورتی صحیح است که در مدت قرارداد عین طلا باقی بماند ـ یعنی مورد معامله واقع نشود ـ و از منافع آن (مثل استفاده در مجالس عروسی و مانند آن) استفاده شود، در غیر این صورت اجاره صحیح نیست.

بالا بردن دست​ها هنگام تکبیرة الاحرام
سؤال۵: آیا هنگام گفتن تکبیرة الاحرام نماز باید دست‌ها را تا مقابل صورت بالا ببریم؟
جواب: مستحب است نمازگزار هنگام تکبیرة‌الاحرام، دست‌ها را تا مقابل گوش‌ها یا صورت بالا ببرد، به این صورت که با آغاز تکبیر، دست‌ها ـ در حالی که انگشتان به هم چسبده و کف دست‌ها به سمت قبله است ـ را به سمت بالا ببرد و در پایان تکبیر، دست‌ها را برابر گوش یا صورت برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code