انجام خواستگاری یا انجام کارهای شاد در ماه محرم اشکال دارد؟


عقیق:پرسمان دانشجویی در پاسخ به یکی از سؤالات دانشجویان آورده است؟

  

سؤال: اگر در دهه اول محرم:

۱- به دلیل درس داشتن، در مجالس عزا مختصر شرکت شد.

۲- یا اینکه کسی در این ایام (به جز روزهای آخر) کارهایی از قبیل دیدن فیلم و برنامه های خنده دار و … انجام دهد، مرتکب فعل گناه یا مکروه شده است؟

  

پاسخ: محدود کردن شرکت درمجالس به دلیل تحصیل ضروری اشکال ندارد، لکن حرمت ایام باید حفظ شود وازخنده وشادی ودیدن برنامه های نا مناسب پرهیز کنید.سعی کنید فرصت راازدست ندهید تأثیر این جلسات زیاد است.

قال الرضا (ع): کان ابی اذا دخل شهر المحرم لا یری ضاحکا و کانت الکابة تغلب علیه حتی یمضی منه عشرة ایام، فاذا کان الیوم العاشر کان ذلک الیوم یوم مصیبته و حزنه و بکائه…

امام رضا (ع) فرمود: هر گاه ماه محرم فرا می رسید، پدرم (موسی بن جعفر) دیگر خندان دیده نمی شد و غم و افسردگی بر او غلبه می یافت تا آن که ده روز از محرم می گذشت، روز دهم محرم که می شد، آن روز، روز مصیبت و اندوه و گریه پدرم بود. (امالی صدوق، ص ۱۱۱)

———————————————

سؤال: خواستگاری دارم که عجله می کنه که درماه محرم یا صفر بیاد خواستگاری و نشون بیاره.

آیا اگه خواستگاری در ماه محرم یا صفر انجام شود و آزمایش خون هم انجام شود، دچار گناه و معصیت شده و حرمت ماه محرم و صفر نگه داشته نمیشه؟ لطفا راهنمایی فرمایید؟

   

در پاسخ به نکاتی توجه کنید.

۱. رفتن به خواستگاری و اقدامات اولیه ازدواج در ایام ماه محرم و ماه صفر اشکال شرعی ندارد؛ لیکن احترام این دو ماه را رعایت کنید.

مراسم اولیه را به طور ساده برگزار کنید. پس از پایان ماه صفر مراسم مورد نظر را انجام دهید .

  

۲. نظر همه مراجع: برگزاری این نوع مراسم، اگر توأم با معصیت و یا هتک حرمت حضرت سیدالشهدا علیه السلام نباشد، اشکال ندارد؛ اما برای مؤمنان سزاوار است که حرمت این ایام را پاس بدارند و از انجام دادن کارهای شادی آفرین، اجتناب کنند.

  

آیت الله تبریزی، صراط النجاه، ج ۵، س ۵۲۱ ؛ دفتر همه مراجع.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code