اهانت به پیامبر وقاحت آخرالزمانی و غیرمتمدنانه است


عقیق:روز گذشته نشریه فرانسوی شارلی ابدو که قبلاً نیز علیه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) دست به هتاکی زده بود، بار دیگر با انتشار کاریکاتوری روی جلد خود به رسول گرامی اسلام اهانت کرده است.

در این میان نظرات سینماگران، هنرمندان، کارگردانان سینما و فعالین فرهنگی به‌عنوان عناصری که در جهان رسانه نقشی بسزا دارند دارای اهمیت است، هنرمندان می‌توانند با واکنش‌های خود خصوصاً با ساخت و تولید اثراتی در این بین آنان را وادار به عقب‌نشینی کنند.

عسگرپور کارگردان سینما و تلویزیون در این باره به خبرنگار فرهنگی تسنیم گفت: واقعیت این است که توهین به ادیان در برخی از نشریات و رسانه‌ها غربی که بیشتر اروپایی هستند سابقه‌ دارد و حتی آنان متأسفانه در فیلم‌هایشان به پیامبران الهی با شوخی توهین می‌کنند اما این توهین و کاریکاتور مانند کاریکاتور دانمارکی، مدلی از وقاحت آخرالزمانی است زیرا در نشانه‌های آخرالزمان می‌توان اشاراتی مبنی بر اهانت به ساحت مقدس پیامبران الهی پیدا کرد.

وی در ادامه بیان کرد: به‌نظر من این مورد مشابه ندارد و از جنس تمسخر نیست بلکه مدلی از وقاحت است که شبیه آن وجود ندارد. باید گفت که بی‌تفاوت گذشتن از کنار این مدل هتاکی اصلاً کار صحیحی نیست و نباید سکوت کرد. این حرکت نشریه شارلی ابدو از جنس و شکل تمسخری که در برخی از فیلم ها با انبیا می‌کنند نیست و سکوت در برابرش می‌تواند هتاکی جدیدی ایجاد کند، حتی گاهی چنین اقدامات هتاکانه‌ای آتش جنگ‌ها را میان کشورها و ملت‌ها ایجاد می‌کند.

کارگردان قدمگاه در پایان خاطرنشان ساخت: فکر می‌کنم قبل‌تر هم مقابل این پدیده شیطانی عملکرد و مقابله خوبی را از طرف مسیحیان و حتی یهودیان شاهد بودیم که آن را محکوم کردند. به‌نظرم باید به‌طور جدی‌تر با این موضوع مقابله شود و آن را به گوش جهان رساند. باید فشار به‌گونه‌ای به دولت‌های متبوع آنها وارد شود که متوجه شوند که باید با این هتاکی و اهانت برخورد کنند و به‌سادگی از کنار این رفتار غیرمتمدنانه عبور نکنند.

این حرکت زشت جریحه‌دار کردن روحیه انسان‌های زیادی از جهان است و اساساً رفتار متمدنانه‌ای نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code