اگر در نماز مهر گم شود یا بچه بردارد تکلیف چیست


عقیق:[اگر در بین نماز چیزی که بر آن سجده می کند گم شود]

مسأله ۱۰۸۷ اگر در بین نماز چیزی که بر آن سجده می کند گم شود و چیزی که سجده بر آن صحیح است نداشته باشد (۱) چنانچه وقت وسعت دارد (۲)، باید نماز را بشکند و اگر وقت تنگ است (۳)، باید به لباسش اگر از پنبه یا کتان است سجده کند و اگر از چیز دیگری است (۴) بر همان چیز و اگر آن هم ممکن نیست بر پشت دست (۵)، و اگر آن هم نمی شود، به چیز معدنی (۶) مانند انگشتر عقیق سجده نماید.

(۱) (سیستانی:) می تواند به ترتیبی که در مسأله [۱۰۸۴] گفته شد، عمل نماید خواه وقت تنگ باشد یا آن که وسعت داشته باشد که نماز را بشکند و آن را دوباره بخواند. [پایان مسأله]

(۲) (فاضل:) و در جای دیگر، چیزی که سجده بر آن صحیح است وجود داشته باشد..

(زنجانی، صافی:) باید نماز را رها کند (زنجانی: و بعد از تهیه مهر دوباره نماز بخواند) و اگر وقت تنگ است باید به ترتیبی که در مسأله [۱۰۸۴] گفته شد عمل نماید. [پایان مسأله]

(۳) (فاضل:) یا چیزی که سجده بر آن صحیح است وجود نداشته باشد..

(خوئی، تبریزی:) باید به ترتیبی که در مسأله [۱۰۸۴] گفته شد عمل نماید. [پایان مسأله]

شاید این مطالب را هم بپسندید:

(۴) (گلپایگانی:) بر پشت دست یا چیز معدنی مانند انگشتر عقیق سجده نماید و احتیاط لازم آن است که تا سجده بر پشت دست ممکن است به چیز معدنی سجده نکند.

(۵) (اراکی، نوری:) باید به لباسش اگر از پنبه یا کتان است سجده کند و اگر آن هم ممکن نیست (نوری: اگر از چیز دیگری است) بر پشت دست..

(۶) (فاضل:) بنا بر احتیاط به چیز معدنی..

(مکارم:) مسأله هر گاه در اثناءِ نماز چیزی را که سجده بر آن صحیح است از دست بدهد مثلًا بچّه ای آن را بر دارد، چنانچه وقت نماز باقی است، نماز را تمام کرده و بنا بر احتیاط دوباره می خواند و اگر وقت تنگ است قضا ندارد؛ در هر دو صورت به ترتیبی که در مسأله [۱۰۸۴] گفته شد عمل نماید.

  • توضیح المسائل مراجع مطابق با فتاوای سیزده نفر از مراجع معظم تقلید/ متن اصلی از رساله امام خمینی و مُحشی حضرات آیات: سیستانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، بهجت،فاضل،  اراکی، خویی، گلپایگانی، تبریزی.

مطابق نظر آیت الله خامنه ای

اگر چیزی که سجده بر آن صحیح است ندارد، با به واسطه‌ی سرما یا گرما و مانند اینها نمی‌تواند بر آن سجده کند، چنانچه لباس او از جنس پنبه یا کتان است یا چیزی از جنس پنبه و کتان دارد باید بر آن سجده کند، و احتیاط (واجب) آن است که تا سجده بر لباسی که از پنبه و کتان باشد ممکن است بر غیر آن یعنی غیر لباسی که از این جنس باشد سجده نکند، و اگر ندارد بنابر احتیاط واجب بر پشت دست خود سجده کند.
 اگر در بین نماز چیزی که بر آن سجده می‌کند گم شود و چیزی که سجده بر آن صحیح است در دسترس نداشته باشد، چنانچه وقت وسعت داشته باشد باید نماز را بشکند، و اگر وقت تنگ است به ترتیبی که در مسأله‌ی قبل گفته شد، عمل کند.

منبع: سایت هدانا برگرفته از استفتائات آیت الله العظمی خامنه ای.


آیت الله شبیری زنجانی

آیت الله شبیری زنجانی

سوال

 

۲۰۱ – اگر در وسط نماز مهر مفقود شود به هر علت و تهیه مهر در نماز امکان ندارد در حالی که وقت هم وسیع است وظیفه مکلف نسبت به سجده چیست؟

 

پاسخ

باید نماز را رها کند و بعد از تهیه مهر دوباره نماز بخواند.

منبع: سایت هدانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code