برترین خانه های روی زمین کدامند؟


عقیق:سوره نور، آیه ۳۷: («فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فِیها بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ«)
 

غالب مفسران آیه فوق را در ذیل «آیه مشکات» تحلیل نموده اند. مشکات انوار الهی در خانه‏ هایى قرار دارد که خداوند اذن فرموده که دیوارهاى آن را بالا برند و مرتفع سازند تا از دستبرد دشمنان و شیاطین و هوسبازان در امان باشد خانه ‏هایى که ذکر خدا در آن می شود و آیات قرآن و حقائق وحى را در آن بخوانند.
روایتى از امام باقر (ع) نقل شده که فرمود: «هى بیوت الانبیاء و بیت على منها»[۱]: «این آیه اشاره به خانه پیامبران است و خانه على نیز از این زمره محسوب مى ‏شود».
و در حدیث دیگرى از پیامبر (ص) مى‏ خوانیم که به هنگام تلاوت این آیه از آن حضرت پرسیدند: منظور چه بیوتى است؟! حضرت فرمود: «بیوت الانبیاء» است. یکی دیگر از صحابه پرسید این خانه (اشاره به خانه فاطمه و على کرد) نیز از آن جمله است؟! پیامبر (ص) فرمود: «نعم من افاضلها»، آرى این از برترین آنها است»[۲].
می دانیم روش معمول روایات این است که به هنگام تفسیر، مصادیق روشن را بیان مى ‏کنند. در حقیقت هر کانونى که به فرمان خدا بر پا شده، و نام خدا در آن برده مى ‏شود، و هر صبح و شام مردان با ایمانى که زندگى مادى آنها را به خود مشغول و از یاد خدا غافل نمى ‏کند به تسبیح و تقدیس در آن مشغولند، چنین خانه ‏هایى مرکز مشکات انوار الهى و ایمان و هدایت است. 

پی نوشت:

[۱] تفسیر نور الثقلین ج ۳ صفحه ۶۰۷٫
[۲] تفسیر مجمع البیان ذیل آیه مورد بحث.

تفسیر نمونه، ج‏۱۴، ص ۴۸۳٫  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code