برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن همزمان با مبعثعقیق:آیین اختتامیه چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و عبدالهای فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد در هتل ارم تهران برگزار شد.

نام‌نویسی بیش از ۱۵ هزار نفر در مسابقات امسال

در این مراسم خاموشی طی سخنانی با اشاره به مراحل مختلف مسابقات گفت: ثبت‌نام مسابقات از ۶ تا ۱۶ خرداد صورت گرفت و بیش از ۱۵ هزار برادر و خواهر ثبت‌نام کردند و رقابت‌ها در ۳ مرحله شهرستانی، استانی و سراسری برگزار شد.

برگزاری مرحله نخست در ۱۰۰ شهرستان

وی درخصوص مرحله شهرستانی مسابقات گفت: این مرحله در ۱۰۰ شهرستان برگزار شد به این صورت که در برخی مناطق به صورت تلفیقی و در برخی مناطق به صورت مستقل برگزار شد. همچنین رشته‌های این مسابقات عباتند از حفظ ۱۰، ۲۰ و کل قرآن، ترتیل، قرائت، اذان، مدیحه سرایی، دعا‌خوانی و تفسیر عمومی که رشته‌های اذان و مدیحه‌سرایی در بخش خواهران برگزار نشد.

خاموشی ادامه داد: با توجه به وضعیت متفاوت شهر‌ها و استان‌ها در موضوع شیوع کرونا برخی استان‌ها مسابقات را به صورت حضوری و با رعایت پروتکل‌ها و برخی شهرستان‌ها و استان‌ها به صورت مجازی برگزار کردند.

۲۱۰ خواهر و ۲۵۰ برادر در مرحله استانی

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه درباره مسابقات خواهران گفت: در بخش خواهران ۲۱۰ نفر به صورت غیر حضوری با هم رقابت کردند. همچنین بخش برادران هم با حضور ۲۵۰ برگزیده استانی از ۱۵ تا ۲۱ آذر برگزار شد.

وی ادامه داد: مرحله کشوری برادران با هماهنگی صدای و سیمای استان‌ها در استان محل سکونت شرکت‌کنندگان ضبط و فایل‌ آنها در قالب برنامه زنده تلویزیونی پخش و داوری شد که سبک جدیدی در مسابقات بود.

قضاوت ۳۶۰ داور در مرحله شهرستانی و استانی و ۳۰ داور در مرحله کشوری

خاموشی درباره داوری این مسابقات گفت: امسال در مجموع ۳۶۰ داور برادر و خواهر در مرحله استانی و کشوری ۳۰ داور آقا و خانم در مرحله کشوری قضاوت کردند.

اعطای ۸۰۰ میلیون تومان به برگزیدگان

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از افزایش جوایز مسابقات خبر داد و گفت: امسال میزان جوایز از ۴۵ تا ۱۵۰ درصد افزایش پیدا کرد و در مجموع حدود ۸۰۰ میلیون تومان به برگزیدگان اهدا می‌شود.

برگزاری مسابقات بین‌المللی در عید مبعث

وی از برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم خبر داد و گفت: تجربه برگزاری غیر حضوری مسابقات سراسری باعث شد تلاش کنیم که مسابقات بین‌المللی قرآن کریم را به عنوان تنها مسابقات جهان اسلام در سال جاری برگزار کنیم.

خاموشی در پایان از صرفه‌جویی ۵۰ درصدی هزینه‌های مسابقات سراسری قرآن کریم خبر داد.

به گزارش فارس پس از رئیس سازمان اوقاف، محمد خواجوی رئیس هیأت داوران این رقابت‌ها بیانیه داوران را قرائت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code