تجلیل رهبر انقلاب از حاج قاسم، ارائه «مکتب سلیمانی» به نسل جوان است


عقیق:مراسم رونمایی از کتاب «شاخص‌های مکتب شهید سلیمانی» دقایقی پیش با حضور سردار فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، آیت‌الله سیداحمد خاتمی، عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و نویسنده کتاب، حجت‌الاسلام علی شیرازی، نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم، آیت‌الله سید احمد خاتمی صحبت کرد و گفت: عنوان شهید بالاترین لقبی است که می‌توان در توصیف سردار سلیمانی به کار برد؛ عنوانی که ایشان به امید آن زنده بود و سرانجام به آن چیزی که می‌خواست رسید.

تجلیل رهبر انقلاب از شهید سلیمانی بی‌سابقه است

وی اضافه کرد: در نزدیک به یک سالی که از شهادت سردار سلیمانی می‌گذرد، از آغاز شهادت ایشان تاکنون، مکرراً و در هر مناسبتی که زمینه وجود داشته است، مقام معظم رهبری، امام خامنه‌ای از شهید سلیمانی یاد کردند؛ به یاد ندارم ایشان درباره هیچ یک از شهدا به ویژه در چند سال اخیر تا این اندازه یاد کرده باشند. بنابراین به نظر می‌رسد که در این تجلیل رمزی وجود دارد و این رمز شبیه به همان تجلیل فوق العاده امام راحل از شهید آیت الله مطهری است که در بین شهدا نیز امام خمینی بیش از همه از شهید مطهری یاد کردند.

وی تاکید کرد: بنده این دو تجلیل را از یک سنخ می‌دانم و آن سنخ، «مکتب» است؛ امام در پی آن بود که مکتب اسلام ناب محمدی را معرفی کند و دیدند کسی که می‌تواند این مکتب را معرفی کند شهید مطهری است و مقام معظم رهبری نیز با تجلیل از شهید سلیمانی در پی ارائه یک مطلب به خصوص و یک مکتب برای نسل‌های پس از انقلاب هستند. توجه داشته باشید شهید سلیمانی الگویی در دسترس است. شهید سلیمانی از دل مردم به سپاه منتقل شد و در حدود چهار دهه لباس جهاد را درنیاورد و با همین لباس به دیدار خداوند رفت؛ این همان مکتب است. تجلیل از شهید سلیمانی صرفاً تجلیل عاطفی نیست بلکه تحلیل هدفمند است و این مکتب باید تبیین شده و شاخص‌های آن باید بیان شود. 

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به کتابی که در این مراسم رونمایی می‌شود، گفت: کتابی که در این برنامه رونمایی می‌شود، عهده‌دار تبیین این مکتب است. این کتاب را از دو جهت شایسته تجلیل می‌دانم؛ جهت اول محتوای آن است که در آن 17 شاخصه برای مکتب شهید سلیمانی به صورت کاملا مستند ذکر شده است. این کتاب پر از مستنداتی از امام راحل، مقام معظم رهبری و سخنان شهید سردار سلیمانی است. به نظرم خلأیی  وجود داشت که خوشبختانه بخشی از آن با این کتاب پر شد؛ اینکه مکتب شهید سلیمانی چیست و چه اصولی دارد؟ به نظرم باید از این اصول پیروی کرد تا به آن مکتب رسید. 

تجلیل دوم نیز مربوط به نویسنده کتاب است؛ حجت‌الاسلام والمسلمین شیرازی بهترین کسی است که در این رابطه می‌توانست قلم بزنند؛ چندین دهه زندگی با شهید سلیمانی کمک کرد تا سیر و سلوک او را از نزدیک ببیند. آقای شیرازی در این کتاب صرفا یک روایتگر نیست بلکه همه آن چیزی که دیده است را قلم زده و خودش هم از بیت شریف علم، تقوا و شهادت است. بنابراین می توان گفت این خلأ توسط این عالم ارزشمند پر شده و مطمئنا مورد استقبال قرار خواهد گرفت و جوانان عزیزمان بیشتر با مکتب شهید سلیمانی آشنا خواهند شد. 

شهید سلیمانی فرهنگ جهاد را با عمق جانش حس کرده بود

آیت‌الله خاتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به چهار ویژگی برجسته از شهید سلیمانی که در این کتاب ذکر شده است، گفت: در ویژگی‌هایی که در این کتاب ذکر شده است، چهار ویژگی برجسته است و باید بیشتر روی آن تاکید داشت؛ ویژگی اول فرهنگ جهاد است؛ شهید سلیمانی فرهنگ جهاد را با عمق جانش حس کرده بود، فرهنگی که او را به دل خطر می‌برد؛ چه در جبهه دفاع مقدس و چه در جبهه دفاع از حرم. ایشان شعار نمی‌داد که عاشق شهادت است بلکه بندبند وجودش عاشق شهادت بود و بی‌صبرانه در انتظار شهادت بود؛ این فرهنگ، فرهنگ حیات است و این فرهنگ بیش از چهل سال انقلاب اسلامی را نگه داشته و تضمین کننده آینده آن است. همه دلسوزان باید مراقب باشند که فرهنگ‌های بدلی جای فرهنگ جهاد و شهادت را نگیرد.

حاج قاسم، انقلابیِ به معنای دقیق کلمه بود

وی اضافه کرد: دومین ویژگی مکتب شهید سلیمانی انقلابی بودن ایشان است؛ انقلابی بودن به معنای پاسداری از ارزش‌ها. ایشان تحقیقاً در چارچوب‌های حزبی و جناحی نمی‌گنجد اما یک انقلابی، به معنای دقیق کلمه بود. انقلابی، ولایت‌مدار است یعنی با حجت شرعی عمل می‌کند. شهید سلیمانی ولایتمداری را با عشق به ولایت گره زده بود و بند بند وجودش عشق به ولایت داشت؛ ویژگی سوم ایشان این است که با تمام وجود از استکبار نفرت داشت؛ دقت داشته باشید که نفرت از استکبار ریشه قرآنی و حدیثی دارد و این موضوعی است که امام خمینی به ما آموخت. همه شما دیدید که ترامپ شهید سلیمانی را به قتل رساند و بایدن نیز به او خسته نباشید گفت. بنابراین هر دو از ته یک کرباس‌اند؛ راه درست، نفرت از استکبار است؛ اینکه قوی شویم و مقتدرانه در برابرشان بایستیم، تاکنون ناکام‌شان کرده‌ایم و این ناکامی ادامه خواهد داشت. شهید حاج قاسم سلیمانی با تمام وجود از استکبار نفرت داشت. 

خاتمی در پایان گفت: چهارمین ویژگی، فرهنگ مقاومت است، فرهنگی که فرهنگ رهروان انبیاست؛ تجربه نشان داد مذاکره با دشمن جواب نداده و نمی‌دهد؛ نسخه باقیمانده نسخه مقاومت است؛ این نسخه قبل از جواب داده و اکنون هم جواب می‌دهد. 

 

منبع:تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code