حذف لیسانس حافظان قرآن صحت ندارد


عقیق:سید محمد موجانی معاون روابط عمومی و عضو هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در گفت و گویی در خصوص خبر منتشر شده در یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر حذف مدرک لیسانس حافظان قرآنی، اظهار کرد: بر اساس رسالتی که سازمان سنجش بر عهده دارد و بنا بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که در سال‌های گذشته و حدود سال ۷۵ این قانون اجرایی شد؛ دارندگان مدرک دیپلم و پایین‌تر از آن که حافظ کل قرآن کریم باشند می‌توانند در کنکور و مقطع ارشد ثبت نام کنند و اگر موفق به امتیاز حد لازم و قبولی در دانشگاه شوند می‌توانند برای دریافت مدرک لیسانس به بخش پژوهش‌های وزارت علوم مراجعه کنند و با ارائه مدرک حفظ کل خود که از دارالقرآن دریافت کرده اند مدرک معادل و معدل معادل را دریافت کنند.

وی ادامه داد: این موضوع هر سال طبق روال گذشته انجام می‌شود و در سال‌های متوالی آزمون شفاهی مجزایی برگزار می‌شود که در این آزمون نتایج و معدل کل به حافظان کل قرآن کریم ارائه می‌شود.

موجانی با اشاره به اینکه حدود بیست روز گذشته سازمان سنجش اطلاعیه ای را منتشر کرد، افزود: بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش نیازی به برگزاری آزمون شفاهی نیست و دارندگان مدرک دیپلم و پایین‌تر از دیپلم و کسانی که مدرک لیسانس ندارند یا با گرایش‌های مدرک لیسانس، با انتخاب بخش مشخص شده، می توانند در آزمون شرکت کنند و بعد از پذیرفته شدن، مطابق روال گذشته با ارائه مدارکی که از سازمان دارالقرآن صادر شده ثبت نام کنند اما یکی از خبرگزاری ها  براساس تحلیل خود از این خبر،حذف مدارک کنکور سراسری و ارشد که در قسمتی از یک خبر منتشر شده بوده را مطرح کرده است.

وی ادامه داد:به نظر بنده این خبر‌ها و تحلیل‌ها مبنای علمی و عملیاتی ندارند؛ حذف سهیمه‌های کنکور بیشتر مربوط به حذف سهمیه‌های خاص افراد به واسطه برخی ارتباطات بوده است.

 معاون روابط عمومی و عضو هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت بیان کرد: سهمیه کنکور سراسری و ارشد برای حافظان قرآنی مبنای علمی دارد؛ افرادی که در آزمون تخصصی سازمان درالقرآن شرکت کردند و همه حافظان قرآن کریم که در این آزمون موفق به دریافت مدرک می‌شوند واقعا دارای مدرک لیسانس قرآنی، حدیث، ترجمه، تحلیل و تفسیر قرآنی هستند و با توجه به مفاهیم قرآنی این مدارک را دریافت کرده اند.

موجانی گفت: استادان قرآن کریم از هیچ رانتی برخوردار نیستند و به واسطه تلاش خود مدارکشان را دریافت و معادل سازی می‌کنند و در آزمون‌های ارشد شرکت می کنند. امیدوارم امسال نیز مانند سال‌های گذشته بدون هیچ حاشیه‌ای این روند ادامه پیدا کند و حافظان قرآنی بتوانند در مراتب عالی مشارکت داشته باشند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code