سیل عرصه ای برای نمایش فرهنگ انفاق و همدلی مردم ایران شد


عقیق:حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی ماندگاری امشب در محفل سخنرانی حرم مطهر که در شبستان امام خمینی(ره) برگزار شد به بررسی الگوی تقابل ایمانی با مشکلات و ابتلائات پرداخت و اظهار داشت: قرآن کریم اساسی‌ترین مبانی مدیریت بحران را برای انسان بیان و مؤمن را برمدار آن برای عبور از مشکلات مستعد می‌کند.

سخنران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، متوجه بودن به ساحت ازلی پروردگار عالم و ناظر دیدن او را یکی از مفاهیم قرآنی عبور از مشکلات دانست و عنوان داشت: خداوند متعال همواره انسان را به ناظر بودن خود تذکر داده است؛ این در حالی است که اگر مؤمن خداوند را ناظر بر خود و اطرافش ببیند، مسلماً دلگرمی و امید و نشاط ویژه‌ای برای عبور از بحران در قلب او شکل خواهد گرفت.

رئیس هیئت مدیره موسسه روایت سیره شهدا، با بیان این‌که دنیا گذرگاه و محل عبور مؤمن است، گفت: ماهیت موقت دنیا انسان را به آزادی و استقلال بیشتر از مسائل دنیوی راغب خواهد کرد و چنین تفکری پس‌از آن که مشکلات را بر مؤمن آسان خواهد کرد، مؤمن را نیز برای تبدیل مشکلات به فرصت‌ها مستعد و توانمند می‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ماندگاری در ادامه به برخی از آیات امیدبخش قرآن کریم اشاره کرد و اظهار داشت: خداوند متعال در آیه ۷ سوره منافقون فرموده است: «هُمُ الَّذِینَ یَقُولُونَ لَا تُنْفِقُوا عَلَى مَنْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى یَنْفَضُّوا ۗ وَلِلَّهِ خَزَائِنُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَلَکِنَّ الْمُنَافِقِینَ لَا یَفْقَهُونَ»؛ فقط آنان‌اند که می‌گویند به کسانی که نزد پیامبر خدایند، انفاق مکنید تا [از پیرامون او] پراکنده شوند. درحالی‌که خزانه‌های آسمان‌ها و زمین در سیطره خداست، ولی منافقان نمی‌فهمند.

سخنران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها از عموم ملت ایران برای کمک به هم‌وطنان مناطق سیل‌زده دعوت کرد و اظهار داشت: یکی از برکات سیل در کنار آسیب هایی که وارد ساخت، نمایش فرهنگ انفاق و همدلی مردم ایران بود چراکه ملت ایران در این آزمون بندگی تا اینجا موفق و سربلند بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code