مابه‌التفاوت هزینه حج ۹۸ به زائران پرداخت می‌شود


عقیق: در نشست امروز شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین  سید عبدالفتاح نواب تشکیل شد، محمد آزاد معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت از تصفیه حساب‌های مالی حج ۹۸ خبر داد و گفت: مبلغ ۱۲ میلیارد تومان از بودجه عملیاتی حج ۹۸ مانده که به دستور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به زائران بازگردانده خواهد شد.

وی گفت: باتوجه به وجود گروه‌های متفاوت قیمتی در حج ۹۸، حدود ۱۲۰ تا ۱۶۵ هزارتومان به بیش از۸۰ هزار زائری که در سال ۹۸ به سرزمین وحی اعزام شدند، پرداخت خواهد شد. 

 علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج وزیارت نیز افزود: این مبلغ به حساب شخص زائر واریز خواهد شد و در این ارتباط هماهنگی لازم با بانک عامل درحال انجام است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم خاطرنشان کرد: ازطریق پیامک به زائران حج ۹۸ اطلاع رسانی شود تا افرادی که بدلایلی حساب حج شان غیرفعال شده است در جریان قرار گیرند وامکان واریزهرچه سریعتر این مبلغ به حساب زائران فراهم شود.

در ادامه این جلسه اکبر رضایی، معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت و مسئولان پیگیری سفر عمره در این سازمان و شرکت عمره سعادت، از اقدامات و برنامه‌های جدید عربستان جهت راه اندازی سفر عمره برای عمره گزاران داخلی و خارجی گزارش داد و گفت: در کشور بیش از ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برای سفرعمره فیش ودیعه گذاری در اختیار دارند و در انتظارتشرف هستند.

در این جلسه، با توجه به اینکه نخستین گروه‌های عمره‌گزاران خارجی روزگذشته با هواپیمایی سعودی از طریق امارات و اندونزی وارد مدینه منوره شدند، مقرر شد که در نشست آینده نمایندگان دستگاه‌های ذی ربط امکان اعزام زائران ایرانی به سفر عمره  بررسی و گزارش آن به شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت منعکس شود تا ضمن جمع بندی ، برای اتخاذ تصمیم در نشست شورای عالی حج مطرح شود.

دراین جلسه اعلام شد عربستان در قالب دستورالعمل‌های جدید، سفر عمره را در مرحله اول برای عمره گزاران داخلی و مقیم این کشور از اواسط صفر تا دهم ربیع الاول انجام داد. همچنین سفر عمره در مرحله دوم از ۱۵ ربیع الاول در قالب دستورالعمل‌های تعریف شده، برای عمره گزاران خارجی آغاز شده است.

برپایه این گزارش، درآغاز این جلسه نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت در سخنانی با تبریک هفته وحدت و سالروز ولادت با سعادت سیدالمرسلین حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) اظهار داشت: وحدت جان مایه موفقیت جهان اسلام است و استعمار این را به خوبی می داند و در طول سال‌های بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی همواره تلاش کرده است که از تحقق وحدت میان مسلمانان جلوگیری کند.

وی تاکید کرد: دشمنان اسلام می دانند که اگر مسلمانان به وحدت دست یابند مانع از زورگویی و چپاول آنها خواهند شد، بنابراین مانع از برقراری آرامش در جهان اسلام می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب تصریح کرد: مسلمانان باید آموزهای دینی، نبوی و علوی را سرلوحه خود قرار دهند و از دو صدایی و چند صدایی بپرهیزند همانگونه که حضرت علی (ع) بخاطر وحدت ۲۵ سال حاضر شد همه هزینه‌ها را بپردازد.

وی افزود: امروزهرکسی که آگاهانه و ناآگاهانه در شیپور تفرقه بدمد خواسته بنی امیه را که در مقابل حضرت علی (ع) و فرزندان آن امام ایستادند، اجابت می‌کند که سنگ تفرقه را در اسلام بنیان نهادند.  

 

منبع:فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code