ماجرای تلاش ناشر پاکستانی برای ترجمه یک اثر خاص از آیت‌الله خامنه‌ای+ عکس


عقیق:کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن»، حاصل برگزاری 28 جلسه متوالی در ایام ماه مبارک رمضان سال 1353، توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است. معظّم‌له در این جلسات سعی داشتند تا مبانیِ اندیشه اسلامی را با رویکردی اجتماعی، منسجم و هماهنگ و با محور قرار دادن آیات قرآن کریم تبیین کنند.

مباحث طرح کلی اندیشه‌ی اسلامی در قرآن، واکنش‌های گوناگونی را در همان سال‌ها برانگیخت. افزون بر علاقه‌مندان و مستمعان مباحث که ارتباط خوبی با محتوا و روش ابتکاری ارائه‌ی آن برقرار کرده بودند، دو گروه اما تلقی چندان مثبتی از این برنامه نداشتند. گروه نخست، بخشی از بدنه‌ مذهبی آن روزهای شهر مشهد بود که با دیده‌ تردید به نوآوری‌های مباحث آیت‌الله خامنه‌ای می‌نگریست و در گوشه و کنار انتقادهای بعضاً تند و گزنده‌ای به مباحث داشت؛ و گروه دوم ساواک بود. در یکی از یادداشت‌های به جا مانده از ساواک، به طرح این مباحث اشاره و نسبت به انتشار آن هشدار داده شده است.

انتشارات صهبا در سال 1392 با گرفتن نوار این سلسله‌ جلسات از استاد مرتضی سادات فاطمی در مشهد مقدس، کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی» را به چاپ رساند.

کتاب مشتمل بر چهار فصل ایمان، توحید، نبوت و ولایت است. ایشان ایمانِ واقعی را ایمانی می‌دانند که آگاهانه و مسئولیت‌پذیر باشد. با این مقدمه، توحید را معرفی کرده و می‌گویند نمود آن در زندگیِ فرد موحد این است که زیر بار سلطۀ خدایان دروغین ـ اعم از ابلیس و طواغیت و هواهای نفسانی و … ـ نرود. آن‌گاه برخی از ویژگی‌های یک جامعۀ موحد را بیان می‌کنند. با همان تعریف از ایمان، پس از تعریف اصل نبوت و معرفی دشمنان آن، به تعهداتی که متوجه مسلمانانِ معتقد به اصل نبوت است، اشاره می‌کنند. در آخر هم با توجه به تاریخ انبیا و آیات قرآن، روشن می‌کنند که فرجامِ کار انبیا و پیروان انبیا چیزی جز پیروزی نیست.

ایشان در مبحث ولایت، ابتدا به شرح مفهوم ولایت و ابعاد آن ـ پیوند درونیِ جامعۀ اسلامی، نحوه ارتباط با جوامع غیر مسلمان و پیوند بین امام و امت ـ اشاره دارند و در ادامه بعضی از زوایای آن را تبیین می‌کنند.

این کتاب در کنار کتاب «انسان 250 ساله» مهمترین آثار برای آشنایی با منظومۀ فکری معظّم‌له است. مباحث مطرح در آن، به نوعی مقدمه مطالعه کتاب «ولایت و حکومت» است.

«طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» که پیش از این به زبان‌های عربی و انگلیسی ترجمه شده بود، حالا به زبان اردو نیز در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. ترجمه‌ای که ماجرای انجام آن نیز شنیدنی است.

ترجمه اردوی کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» به تازگی در شهر کراچی پاکستان توسط انتشارات دارالثقلین منتشر شد؛ ناشری که از سال‌های پیش به نشر اندیشه‌های امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب در پاکستان معروف و شناخته شده است.

 سعید حیدر زیدی، مدیر انتشارات دارالثقلین، خود نیز به ترجمه اهتمام داشت و از کتاب‌هایی که ترجمه کرده بود، بخش ولایت کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» بود. او در سال 2012 به جرم ترویج و فعالیت در این زمینه، ترور و شهید شد. اما این پایان کار انتشارات دارالثقلین نبود.

انتشارات صهبا , قرآن , ترجمه ,

همسر بزرگوار شهید- که در این حادثه تروریستی، همراه شهید و شاهد و ناظر این اتفاق بود- با اینکه تجربه و توان کافی برای ادامه این راه را نداشت، تلاش کرد که چراغ انتشارات خاموش نشود و با سرعت کم راه انتشارات را ادامه داد.

نتیجه این تلاش‌ها ترجمه دیگر فصول کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی» توسط سجاد حسین مهدوی بود. پس از اتمام کار ترجمه، اداره زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی، اقدام به تجمیع، تطبیق و ویراستاری این متون کرد. در نهایت پس از چند مرحله بررسی و اصلاحات، کتاب به متنی سالم و متقن تبدیل شد و مورد  تایید صاحب‌نظران پاکستانی قرار گرفت.

انتشارات صهبا , قرآن , ترجمه ,

انبار انتشارات دارالثقلین پاکستان

چند روز قبل تلاش‌های شهید سعید حیدر زیدی و همسرش نتیجه داد و ترجمه اردوی کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی» در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. انتشار این کتاب تقریباً همزمان شد با دهمین سالگرد شهادت مدیرمسئول این انتشارات که جرمش ترویج اندیشه‌های اسلامی به زبان اردو در پاکستان بود.

منبع:تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code