مسلمیه و عرفه دو تجربه برای تصمیم‌گیران محرمعقیق:حجت‌الاسلام جلالی معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی بابیان اینکه این سازمان به دنبال ترویج مدل مراسم عرفه در محرم است اظهار داشت: پس از برگزاری مراسم مسلمیه که با توجه به توصیه‌های ارائه شده در جلسات به وزیران محترم کشور و بهداشت و درمان، متاسفانه مشکلاتی را به همراه داشت، این تجربه به دست آمد که باید برای عزاداری‌های محرم زودتر تدبیری اندیشید.

جلالی اظهار داشت: سازمان تبلیغات اسلامی آمادگی دارد تا به هیات‌هایی که می توانند مراسم عزاداری ماه محرم را مانند مراسم عرفه برگزار کنند، مجوز بدهد.در این صورت ما می‌توانیم کمک کنیم در هیات‌هایی که پروتکل‌های بهداشتی رعایت نمی‌شود، نهادهای انتظامی از مراسم ایشان جلوگیری کنند ولی وقتی مسیر طبیعی بسته شود و کارها زیرزمینی انجام شود، توقع مدیریت کار بی‌معنا است.

وی گفت: چنانچه عزاداری‌های محرم در شهرهای مختلف کشور بخواهد مانند مسلمیه اتفاق بیافتد، کار از دست سازمان تبلیغات اسلامی خارج می‌شود و ما نمی‌توانیم مسئولیت چنین مراسم‌هایی را به عهده بگیریم.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: ما اکنون در موقعیتی قرار داریم که یا مجوز می‌دهیم و با رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها، هیات‌ها را در مراسم امسال محرم مدیریت می‌کنیم مثل آنچه در عرفه اتفاق افتاد یا مانند مسلمیه بعضی مسئولین سلیقه‌ای عمل می‌کنند و مراسم را تعطیل اعلام می‌کنند و نتیجه این می‌شود که بعضی هیات‌ها در فضاهای غیررسمی و غیرطبیعی کار خود را انجام می‌دهند که هیچ‌کس نمی‌تواند چنین چیزی را مدیریت کند.

وی تصریح کرد: با مدیریت مناسب می‌توان هیات‌های مذهبی را به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی سخت‌گیرانه تر هدایت کرد که راه‌حل بهتری است مثل آنچه در عرفه اتفاق افتاد.

 

منبع:فارس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code