نخستین دین جهان چه بوده است؟


نخستین دین بر اساس آنچه در قرآن، (معجزه محمد) و همچنین تورات و انجیل آمده، یکتاپرستی بوده‌است.

عقیق:دین؛ مطلبی جذاب و پر از اسراری ناگفته که هر کسی بدنبال یافتن و مشاهده این اسرار نمی رود، واژه ای عربی که به معنای اطاعت است و سبب ایجاد اعتقادی شدید در انسان می شود. اما سوالی که در این بین مطرح می شود این است که نخستین دینی که در جهان بوجود آمد چه دینی بوده است؟

امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا به این سوال جالب پاسخ دهد، پس پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید.

دین چیست؟

دین واژه‌ای است عربی که در لغت به معنای اطاعت و جزا و … آمده، و اصطلاحاً به معنای اعتقاد به آفریننده‌ای برای جهان و انسان، و دستورات عملی متناسب با این عقاید است.

از اینرو، افرادی که مطلقاً معتقد به آفریننده‌ای نیستند و پیدایش پدیده‌های جهان را تصادفی، و یا صرفاً معلول فعل و انفعالات مادی و طبیعی می‌دانند “بی دین” نامیده می‌شوند.

اما در طرف مقابل، کسانی که معتقد به آفریننده‌ای برای جهان هستند هر چند عقاید و مراسم دینی ایشان، توأم با انحرافات و خرافات باشد “با دین” شمرده می‌شوند؛ و بر این اساس، ادیان موجود در میان انسان‌ها به حق و باطل، تقسیم می‌شوند.

دین حق عبارتست از:

آیینی که دارای عقاید درست و مطابق با واقع بوده، رفتار‌هایی را مورد توصیه و تأکید قرار دهد که از ضمانت کافی برای صحت و اعتبار برخوردار باشند.

اولین دین جهان چه بود؟

نخستین دین بر اساس آنچه در قرآن، (معجزه محمد) و همچنین تورات و انجیل آمده، یکتاپرستی بوده‌است که آدم نخستین پیامبر و انسان روی زمین، بر این دین بوده‌است.

اما انواع بت پرستی‌های مصنوعی و طبیعی بعد از او و به دلایل متفاوت بوجود آمده‌اند که برخی از آن‌ها نیز بت را نماینده خدا می‌دانستند.

در این میان، بت‌های مصنوعی با سیمای بشری به مثابه آخرین و تکامل یافته‌ترین مذهب بت پرستی بوده‌است.

پیوند دین و آدمی، پیوندی دیرین و پایدار، اما دستخوش تغییرات است. پس از ملت، مذهب، دومین عامل احساس هویت در جهان به‌شمار می‌رود.

دین، همچنان به عنوان مؤلفه‌ای بنیادین به حیات خود در جوامع گوناگون بشری ادامه خواهد داد، اما در عین حال، با تأثیر پذیرفتن انسان از زمانه و محیطی که به سرعت دگرگون می‌شود، جایگاه، نقش و عملکرد دین نیز دگرگون خواهد شد.

از بزرگترین ادیان جهان می‌توان از ادیان ابراهیمی نام برد که همه از یک ریشه و منطقهٔ خاورمیانه سرچشمه می‌گیرند و عبارتند از: اسلام، مسیحیت و یهودیت است.

از دین‌های بزرگ دیگر در جهان می‌توان از بوداگرایی، هندوگرایی و آیین کنفوسیوس نام برد.

دین‌های کهن فراوان دیگری نیز وجود دارد مانند زرتشتی‌گری، مانی‌گری، مهرپرستی و جز اینها.

آیا میدانید؛ نخستین دین جهان چه بوده است؟!
فهرست ادیان جهان

    مهرپرستی
    زرتشتی
    بودایی
    یهودیت
    مسیحیت
    مندایی
    اسلام
    بابی
    بهائی
    جائین
    هندوگرایی
    دانش‌شناسی
    دائوگرایی
    دروز
    راستافاری‌گرایی
    ساینتولوژی
    سیک
    شیطان‌پرستی
    کنفوسیوس
    مانوی‌گری
    مورمونیسم
    ویکا

    یزیدیان

منبع:باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code