هیئت‌ها باید به وضعیت سیاسی مسلط باشند


عقیق:برای تاسیس و ادامه فعالیت‌های یک هیئت، به الگو نیازمندیم. هر هیئت دار، مداح و هر کسی که در هیئت کار می‌کند، باید مبتنی بر الگو جلو برود و فعالیت هایش را با آن الگویی که برای خود در نظر گرفته مطابقت دهد. درباره الگوپذیری و دیگر آداب هیئت داری با کسی گفتگو کردیم که خود بیش از نیم قرن در هیئت‌ها فعالیت می‌کند و صدای ماندگارش از دوران هشت سال دفاع مقدس در گوش‌ها می‌پیچد. گفتگوی ما را با حاج صادق آهنگران مداح اهل بیت (ع) در این باره می خوانید.

بهترین الگو برای هیئت‌ها فرمایشات مقام معظم رهبری است

آهنگران گفت: بهترین الگو برای هیئت‌ها را فرمایشات مقام معظم رهبری می‌دانم. همیشه گفتم در بحث هیئت و هیئت داری، حضرت آقا درباره ریز و درشت اتفاق نظر دارند. مقام معظم رهبری درباره سبک ها، مداحی ها، شعر ها، میدان داری و … در هیئت بار‌ها اظهار نظر کردند. در طول دوران رهبری حضرت آقا که با ایشان جلساتی داشتیم، متوجه شدم که مانند یک متخصص و پیر غلام که صد سال است، هیئت داری می‌کند، بر آداب و قواعد هیئت داری مسلط هستند. به همین دلیل هر عزیزی که از من می‌خواهد یک الگوی کامل برای هیئت خود داشته باشد، او را به فرمایشات مقام معظم رهبری سفارش می‌کنم. اگر هم من مطلبی می‌گویم، الهام گرفته از صحبت‌های ایشان یا تجربیات خودم است که در بیانات حضرت آقا هم بوده است.

هیئت‌ها باید به وضعیت سیاسی مسلط باشند

این مداح اهل بیت (ع) در ادامه به سیاسی بودن هیئت اشاره کرد و افزود: به گفته رهبر انقلاب، هیئت نمی‌تواند سکولار باشد. فعالان هیئت باید به گونه‌ای که در خور نظام اسلامی و منش حضرت امام خمینی (ره) باشد، رفتار کنند. این مکان‌ها باید کاملا به اوضاع سیاسی مسلط باشند. در اسلام ما با اهل بیت (ع) مواجهیم؛ اهل بیتی که همیشه در حال مبارزه بودند. ما باید جدا از روضه خوانی و سینه زنی، توجه به سیاست را مد نظر قرار دهیم. چراکه سیره اهل بیت (ع) سیره مبارزه با ظلم، عدالت خواهی، حمایت از مستضعفین بوده است. باید در این سمت و سو حرکت کنیم و مردم را در این سمت جهت دهیم. در فضای بحرانی امروز و پیچیدگی‌های سیاسی که ما با دشمن ودشمن با ما دارد، بیش از پیش به این موضوع در حوزه سیاست نیازمندیم.

دیگر شوق و اشتیاق جوانی را ندارم

آهنگران ادامه داد: مهمترین کاری که باید در هیئت‌ها انجام شود، جوان گرایی است. برای تشریح این موضوع مثالی می زنم؛ در دوران دفاع مقدس من ۲۵ سالم بود؛ وقتی جنگ شروع شد، انرژی من با الان زمین تا آسمان متفاوت بود. آن زمان از اهواز به دهلران می‌رفتم؛ پس از مداحی در آن منطقه به کردستان می‌رفتم؛ در ادامه به اهواز و اصفهان سفر می‌کردم. همه این سفر‌های طولانی را با شور با شوق انجام می‌دادم، اما الان سفر کردن از تهران تا قم خیلی برایم سخت شده است. دیگر خبری از آن انرژی دوران جوانی نیست. به همین دلیل حس می‌کنم، نباید مسئولیت کار‌های اجرایی دست من و امثال من باشد. البته می‌توانم تجربه ام را به دیگران منتقل کنم، بالاسر بچه‌ها باشم و نکات مثبت و منفی را گوش زد کنم، اما باید کار را به دست جوانان دهم. چه خوب که حضرت آقا فرمودند در گام دوم انقلاب اسلامی جوان گرایی کنیم. ایشان تاکید کردند که شما افراد با تجربه کمک کنید دولت جوان سر کار بیاید. در جلسات مختلفی که حاضر می‌شوم، می‌گویم، باید در کار اجرایی به جوانان اعتماد کرد؛ جوانانی که رهرو راه رهبر و امام (ره) هستند. البته این اتفاق تا حدی رخ داده است. در یادواره‌های شهدا که می‌روم، می‌بینیم که اکثرا، جوانان فعالیت می‌کنند. همه کار‌ها از دعوت مداحان تا تزئین مجلس با جوانان است.

سطح مداحان و هیئت داری از زمان جنگ بالاتر رفته است

این مداح اهل بیت (ع) درباره رشد هیئت‌ها از زمان جنگ تحمیلی تا امروز بیان کرد: خدا را شکر که هیئت‌ها خیلی رشد کرده و تعداد مداحان نیز افزایش پیدا کرده است. زمان جنگ فقط من، حاج منصور و چند تن دیگر مداحی می‌کردیم. تعداد مداحان و سطح کیفی مداحی بچه‌ها از زمان جنگ بالاتر رفته است. ما الان در بسیاری از شهر‌ها چندین مداح با کیفیت و خوش صدا داریم. حتی تعداد یادواره‌ها و هیئت‌ها زیاد شده است. در شهرستان‌ها هر مسجد یادواره شهدا دارد. به لطف خدا خیلی پتانسیل هیئت‌ها بالا رفته است.

نباید هیئت‌ها را فقط به روضه خوانی و سینه زنی محدود کرد

وی در ادامه توجه به فقرا، محرومیت زدایی، کمک به سیل یا زلزله زده‌ها و دیگر فعالیت‌های جهادی را از فعالیت‌های مهم هیئت‌ها شمرد و تصریح کرد: نمی‌شود فعالیت هیئت‌ها را به شعر و روضه خوانی محدود کرد. مثلا کاری که در هیئت رزمندگان اسلام انجام شد و مردم هم آن کار را با بخشندگی خودشان، همراهی کردند، کمک به زلزله و سیل زده‌ها بود. بعد از زلزله کرمانشاه و وقوع سیل در چند شهر کشور، از ظرفیت جهادی مردم و جوانان استفاده کردیم و یک قراگاه جهادی متشکل از جوانان ایجاد شد. در مناطق مختلف بسیاری از جهادگران برای ساخت خانه‌های سیل زده‌ها و تعمیر آن‌ها فعالیت کردند. گزارشاتی به دست ما رسیده که نشان از توجه بسیاری از هیئت‌هایی که حتی در شهرستان‌های دور افتاده قرار دارند، به جامعه و سیل زده‌ها دارد.

دیگر شوق و اشتیاق جوانی را ندارم / سطح مداحان و هیئت داری از زمان جنگ بالاتر رفته است / تنها جایی که دست نخورده و خراب نشده، هیئت‌های امام حسین (ع) است

تنها جایی که از دست سیاسیون چپ و راست محفوظ مانده هیئت‌های حسینی است

مداح قطعه با نوای کاروان هیئت را محلی تاثیر گذار و یکی از مکان‌های مصون مانده از جناح بندی‌های سیاسی دانست و اظهار کرد: هیئت‌های مساجد متشکل از چند جوان ظرفیت این را دارند که کار‌های بزرگی انجام دهند؛ چرا که شور جوانی آن‌ها را به میدان کشانده است. جوانان هیئتی می‌توانند کار‌های بزرگ جهادی انجام دهند و با موسسات خیریه در ارتباط باشند. تا الان تنها جایی که دست نخورده و خراب نشده است هیئت‌های امام حسینی هستند. این هم به برکت سید الشهدا (ع) است. تنها جایی که توانسته از سیاسیون چپ و راست که می‌خواهند از هر فرصتی استفاده کنند و آسبب برساند، محفوظ بماند، هیئت‌های امام حسینی هستند. کار انقلاب را بیشتر بچه هیئتی‌ها پیش می‌برند. شاید ۹۹ درصد این کار‌ها بابچه هیئتی هاست. مگر غیر از این است که مدافعان حرم، همه بچه هیئتی هستند. مرحوم آیت الله حائری شیرازی می‌گفتند، کسی که در هیئت رشد کند، نه لیبرال و نه سکولار می‌شود؛ بچه هیئتی خالصانه رشد می‌کند و آن گونه‌ای که امام حسین (ع) می‌خواهد، می‌شود. تا حالا اگر لطفی از انقلاب مانده از تلاش همین بچه هیئتی هاست. به همین دلیل است که می‌گویم هیئت‌ها پتانسیل بسیار بالایی دارند.

دیگر شوق و اشتیاق جوانی را ندارم / سطح مداحان و هیئت داری از زمان جنگ بالاتر رفته است / تنها جایی که دست نخورده و خراب نشده، هیئت‌های امام حسین (ع) است

آهنگران در پایان اضافه کرد: خدا را شکر این روز‌ها در هیئت‌ها شاهد تربیت نیرو‌های مختلف در زمینه‌های مختلف هستیم. حتی در بعضی هیئت‌ها دیده ام که دوره‌های روان شناسی خانواده می‌گذارند؛ این خیلی کار خوبی است. باید جذب نیرو هم بیش از پیش مورد توجه هیئت‌ها باشد، بهترین زمان برای جذب نیرو ها، محرم، فاطمیه، سالروزهای ولادت‌ها و وفات ائمه اطهار (ع) است. آن زمان‌ها فرصت صحبت و عضو گیری وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code