چگونه از عذاب قیامت نجات پیدا کنم؟


در قیامت، مال دنیا بى ‏ارزش است و ذرّه ‏اى کارآیى ندارد. گرچه از جنس طلا و مقدار آن به اندازه ظرفیّت زمین باشد، باز هم پشیزى ارزش ندارد.

عقیق: استاد محسن قرائتی در تفسیر نور به ارائه «نکات ناب» و «پیام
های زیبای آیات قرآن کریم» پرداخته که حوزه نیوز در این نوشتار، آیه ۹۱
سوره مبارکه آل عمران را در قالب مجموعه «قطره ای از دریا» ارائه می نماید.

* آیه               إِنَّ الَّذِینَ کَفَرُوا وَمَاتُوا وَهُمْ کُفَّارٌ فَلَنْ
یُقْبَلَ مِنْ أَحَدِهِمْ مِلْءُ الْأَرْضِ ذَهَبًا وَلَوِ افْتَدَى بِهِ ۗ
أُولَئِکَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ وَمَا لَهُمْ مِنْ نَاصِرِینَ* ترجمه                      همانا کسانى که کفر ورزیدند و در حال کفر (بدون توبه) مردند،
اگر چه زمین را پر از طلا کرده و به عنوان فدیه و باز خرید (از عذاب)
بدهند، هرگز از هیچ یک از آنان پذیرفته نمى ‏شود. آنان را عذابى دردناک است
و برایشان هیچ یاورى نیست.* نکته ها                     دنیا و آخرت تفاوت‏ هایى دارند، از جمله:۱- غم و اندوه در دنیا از انسان به دیگران سرایت مى‏کند، ولى در آخرت چنین نیست.۲- در دنیا، انسان مى ‏تواند با عذر یا کفّاره یا دروغ یا حیله یا توبه یا ناله مشکلش را حل کند، امّا در آخرت چنین نیست.۳- تلخى ‏هاى دنیا قابل تخفیف است و اگر انسان با آن انس گرفت، از تلخى آن کاسته مى‏شود، ولى در آخرت چنین نیست.* پیام ها                      ۱- کافر مردن، بزرگ‏ترین خطر است. «ماتوا و هم کفّار» و مسلمان مردن، آرزوى پیامبران است. «توفّنى مسلماً»۲- در قیامت، مال دنیا بى ‏ارزش است و ذرّه ‏اى کارآیى ندارد.
گرچه از جنس طلا و مقدار آن به اندازه ظرفیّت زمین باشد، باز هم پشیزى
ارزش ندارد. «مل‏ء الارض ذهباً»۳- ایمان، ارزشى فراتر از تمام مادّیات دارد. در قیامت تنها ایمان است که مى ‏تواند انسان را نجات دهد. «مل‏ء الارض ذهباً»۴- مرگ در حال کفر، زمینه‏ ى شفاعت را از بین مى‏برد. «ما لهم من ناصرین»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code