اتفاقی که شب اول ماه رمضان می‌افتدعقیق:حجت‌الاسلام سیدحسن عاملی در برنامه سمت خدا در بخشی از سخنان خود درباره مراقبت از ماه مبارک رمضان گفت: ما در قبال ماه مبارک رمضان، وظایفی داریم: این وظایف به سه بخش تقسیم می‌شود که شامل قبل و بعد و خود ماه مبارک رمضان است. 

وی افزود: اصلی‌ترین وظیفۀ ما قبل از شروع ماه مبارک رمضان، استغفار است، نه صرفاً با زبان بلکه با عمل. این نکته که معصومین (ع) از مهم‌ترین اعمال ماه شعبان را استغفار معرفی فرمودند، از غیرت خدا است؛ چرا که  آن قدر سفره ماه مبارک عظیم است که حیفش می‌آید از  دست بنده برود. خداوند دوست ندارد بنده‌اش از این سفره بی‌بهره بماند. بنابراین استغفار انسان را تطهیر می‌کند. 

عاملی دربارۀ لزوم تطهیر جهت ورود به ماه مبارک رمضان گفت: اگر بخواهیم این تطهیر را در یک بیت از شعر بگوییم، این‌طور است «شست و شویی کن و آنگه به خرابات خرام ** تا نگردد ز تو این دِیر خراب آلوده» انسان باید با تطهیر وارد این ماه پر خیر و برکت شود تا در خود ماه حرمتش را نشکند. 

وی با اشاره به روایتی از رسول خدا گفت: بر اساس روایتی خداوند شب اول نگاهی می‌اندازد و بندگانش را تطهیر می‌کند. پیامبر (ص) فرمود هنگامی که شب اول فرا می‌رسد، خداوند بزرگ همه گناهان امتم را می‌آمرزد چه گناهان پنهانی و چه آشکار. یا فرمود امت من نسبت به سایر امت خصوصیت‌هایی دارد به این صورت که شب اول ماه مبارک رمضان خداوند به مهمانان خود نگاه می‌کند. 

 

منبع:تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code